לוגו רפואה שלמה ד"ר שלוסברג

ניהול לחצים

ביו פידבק
מאת ד"ר ציון שלוסברג
מאת ד"ר ציון שלוסברג
ניווט מהיר במאמר

מי מאיתנו לא סובל ממתח, לחץ או ארועים של התרגשות יתרה ?

אלו משתקפים בגופנו בעלייה בקצב הלב, בשינויים חדים ולא קבועים בקצב הלב, בפעילות מוגברת של בלוטות הזיעה, במוליכות עור מוגברת ובנשימה מהירה,לא סדירה. לחץ קבוע יוביל לשינויים קבועים בעומק הנשימה, בגמישות הדופק ועוד , פרמטרים אותם אפשר לנטר וללמוד מהם על רמת המתח הכרונית.

מהו ביו-פידבק?

מכשיר הביו-פידבק מנטר בזמן אמת פרמטרים פיזיולוגיים שונים כגון קצב הנשימה , דופק הלב והשינויים בו, מוליכות העור, טמפרטורה ועוד ומשמש למתן משוב ויזואלי בצג מחשב , תצוגה חזותית של רמות הלחץ כפי שמשתקפות בפעילות הפיזיולוגית האוטונומית של הגוף.

המשוב הויזואלי מאפשר למטפל ללמד את המטופל ביצוע של תרגילים שונים המשפיעים על פעילות מערכת העצבים המרכזית, ובעיקר על המערכת האוטונומית- אותה מערכת הפועלת אוטומטית, האחראית על תפקודם של תהליכים פיזיולוגיים בגוף, כגון שליטה בדופק, בנשימה, בהזעה ,בויסות הורמונים ועוד. המערכת האוטונומית מורכבת מהמערכת הסימפטטית והמערכת הפארא-סימפטטית. הראשונה אחראית על הגברת קצב תהליכים והשנייה אחראית על האטת תהליכים.

שליטה במערכת האוטונומית תאפשר לנו להוריד את המתח והטונוס המוגבר בו הגוף נמצא ולייצר תגובת רגיעה מתמשכת, כך שלמעשה הביופידבק מאפשר לנו לשלוט בביולוגיה שלנו, ובכך ברמות המתח שלנו.

מערכת ביופידבק מתקדמת של חברת Somatic vision
מערכת ביופידבק מתקדמת של חברת Somatic vision

כיצד הנשימה משפיעה על קצב הלב?

הנשימה הקשורה בין השאר בעצב הוואגוס , עצב היוצא מהמוח, ומתמשך במסלול ארוך ומפותל, בדרך מעצבב את רוב האיברים הפנימיים שלנו, כולל את פעילות הסרעפת ומאט את קצב הלב.

הנשימה שלנו משפיעה גם כן על קצב הלב . בזמן שאנו נושמים, קצב הלב שלנו מואץ באופן טבעי. בזמן הנשיפה, קצב הלב שלנו מואט באופן טבעי. נשימה איטית רגועה יוצרת שינויים של רגיעה וייצוב בקצב הלב .

מאידך ,תגובת לחץ לכל דבר כמו שיחה קשה עם מישהו, נהיגה בתנועה עמוסה או התרגשות לפני דיבור בפני קהל משנה את קצב הלב שלנו, מה שמוביל לשינויים לא סדירים בין פעימה לפעימה , מדד הנקרא HRV ונתון גם למעקב במערכת הביו-פידבק.

התרגילים הקלים ביותר לביצוע ובעלי השפעה עמוקה ומתמשכת על הורדת המתח הכרוני הם תרגילי נשימה. נשימה מודרכת מותאמת אישית לפרמטרים הפיזיולוגיים האישיים של המטופל כפי שמשתקפים במשוב הויזואלי של מערכת הביו-פידבק הם בבסיס הטיפול לאיזון מערכת העצבים האוטונומית , ובעיקר בחיזוק המערכת הפארא-סימפטטית, נקרא לה “דוושת הבלם” של מערכת העצבים המרכזית.

שימוש נכון בטכניקות הנשימה המותאמות אישית לאדם תתרום להפגת המתח במהירות.

מאידך, שליטה בתגובת המערכת הסימפטטית, נקרא לה “דוושת הגז” של מערכת העצבים האוטונומית, תאפשר למטופל על ידי אימון מתאים , להוריד את הרגל מהדוושה בכדי לתת לגוף יותר לנוח, פחות לרוץ, לרדוף, להשיג, וזאת בעזרת תרגילי דמיון מודרך או אחרים תוך כדי קבלת משוב בזמן אמת של הפרמטרים הפיזיולוגיים שהוזכרו.

לכל אדם יש תגובה ייחודית לגירויים ויזואליים שונים ולכן נבחרה מערכת ביופידבק העשירה במגוון רחב של כלי אימון שונים כולל סביבות יפהפיות וירטואליות העוזרות להגיע במהירות למצב של רוגע, כמו גם משחקים אינטנסיביים המאפשרים לרוצים ללמוד איך להישאר רגוע תחת לחץ.

על ידי מתן מודעות למידע הפיזיולוגי האישי, מערכת הביופידבק מאפשרת לנו ללמד את האדם כיצד לשלוט בתהליכים פיזיולוגיים אוטומטיים ,לטפל במתח הכרוני ולייצר תגובת רוגע .

במרפאת רפואה שלמה אנו משתמשים במערכת ביו-פידבק מתקדמת מהמובילות בעולם על מנת לתת לך את המענה המקצועי ביותר לניהול המתח הכרוני בכדי להגיע לבריאות איתנה ולרפואה שלמה

מאמרים נוספים באתר

השלב הראשון בשינוי מתחיל כאן!

השאירו פרטים, נדבר בהקדם ונצא לדרך

דילוג לתוכן