לוגו רפואה שלמה ד"ר שלוסברג

עשרת ההורמונים הגורמים לעליה במשקל- חלק ב’

נגן וידאו
מאת ד"ר ציון שלוסברג
מאת ד"ר ציון שלוסברג
ניווט מהיר במאמר

כולם תמיד תולים את העליה במשקל בדיאטה לא מתאימה או בתוכנית פעילות גופנית לא מספקת או חסרה, אבל ,למעשה, לעתים קרובות ניתן למצוא אשם, לפחות חלקית, בסטטוס ההורמונלי של הורמונים מסויימים.

בחלק א’ סקרתי חמישה הורמונים מבין הלפחות עשרה העלולים לגרום לעליה במשקל, הורמוני בלוטת התריס, אינסולין, קורטיזול, לפטין וגרלין,

בחלק זה נתמקד בחמישה נוספים.

1. אסטרוגן- ההורמון הנשי

רמות אסטרוגן גבוהות מדי או נמוכות מדי עלולות לגרום לעלייה במשקל.

רמות גבוהות של אסטרוגן בגוף עלולות לגרות את התאים המייצרים אינסולין בגוף, מה שמוביל לתנגודת לאינסולין ורמות הסוכר בדם עולות, מה שמוביל לעלייה במשקל.

רמות נמוכות של אסטרוגן יכולות גם לגרום לסוג עיקש מאוד של עלייה במשקל. זה קורה לעתים קרובות בתקופת גיל המעבר שנשים עוברות בשלב מאוחר יותר בחיים.

תאי השחלה כבר לא מייצרים אסטרוגן, ולכן הגוף מתחיל לחפש אסטרוגן במקום אחר.

מקור מרכזי הוא תאי שומן. אז מה הגוף עושה כדי להחזיר את הדברים לאיזון?

מתחיל להמיר את כל מקורות האנרגיה הנוספים לשומן, מה שמוביל לעלייה במשקל, במיוחד בפלג הגוף התחתון.

2. פרוגסטרון

פרוגסטרון ואסטרוגן חייבים להיות מאוזנים כדי שהגוף יפעל כראוי. למעשה, ירידת פרוגסטרון בגלל גיל המעבר, מתח, צריכת מזונות המכילים אנטיביוטיקה והורמונים או שימוש בגלולה למניעת הריון, כולם יכולים להוביל בסופו של דבר לירידה בפרוגסטרון, יחד עם העלייה במשקל והדיכאון הנלווים לכך.

3. טסטוסטרון- ההורמון הגברי

כן, גם נשים מייצרות טסטוסטרון, אם כי בכמויות קטנות יותר מגברים. זה עוזר לשרוף שומן, מחזק שרירים ועצמות ומחזק את הליבידו.

השחלות מייצרות את ההורמון הזה בנשים, הגיל והלחץ יכולים לגבות את המחיר, ולהוריד את רמות הטסטוסטרון. זה יכול להוביל לעלייה במתח ובדלקות כרוניות, וכתוצאה מכך להצטברות רבה יותר של שומן.

4. מלטונין- הורמון השינה

מלטונין מיוצר בבלוטת האצטרובל עמוק בתוך המוח שלנו. המלטונין אחראי על שמירת הקצב הצירקדי שלנו, השעון הביולוגי, כך שנירדם ונתעורר בזמן.

רמות המלטונין שלנו עולות באופן טבעי בלילה, הורמון הגדילה משתחרר, שעוזר לגוף להחלים, לבנות שרירים ולשפר את צפיפות העצם. אבל ,אם השעון הביולוגי משתבש, אם לא ישנים מספיק, או שהחדר שינה שלכם פשוט לא חשוך מספיק בלילה, או שקט או קר , או אם אנו נמצאים במצב של סטרס כרוני ,הגוף יוזם תגובת לחץ, הקורטיזול נשאר גבוה וציר המלטונין משתבש וזה עלול להוביל לעלייה במשקל .

5.  Glucagon-like peptide-1 GLP1

פפטיד דמוי גלוקגון 1 (GLP-1) הוא הורמון המיוצר במעיים  ומופרש כתגובה לאכילה, עוד כשהאוכל נמצא במעי ולפני שהוא נספג לדם. בין יתר השפעותיו, הוא מווסת את רמות הסוכר בדם על ידי תיאום הפרשת האינסולין ומניעת שחרור עודף של הסוכר מהכבד. בנוסף GLP1 מסייע לווסת את תהליך העיכול וספיגת המזון על ידי האטה של תהליך ריקון הקיבה ויתרה מזה הוא משרה תחושת שובע במנגנון מרכזי בשל השפעתו על המוח ומערכת העצבים המרכזית, דבר המביא ליאירידה משמעותית במשקל ובצריכת מזון.

מחקרים מראים שלאנשים הסובלים מהשמנת יתר עלולים להיות בעיות עם השפעת ה GLP-1 על מערכות ובשל כך קושי בהפחת משקל ובהרגשת שובע.

נציין שכל התחום הזה של ההורומונים של מערכת העיכול המשפיעים על משק הסוכר הנקראים אינקריטינים , שGLP1 הוא אחד מהם , תופס תאוצה משמעותית בעשור האחרון בתכנון וייצור של תרופות המיועדות להורומונים אלו.


אם כן, ראינו בסקירה זו שיש לא מעט הורומונים שתיפקודם ואיזונם חשובים לאין ערוך בשמירה על משק משקל מאוזן.

את חלקם קל יותר לאזן בצורה עצמונית ולחלקם נצרכת התערבות של איש מקצוע הבקיא בתחום ובשיטות הטיפול השונות.

נאחל לכולנו רפואה שלמה !

מאמרים נוספים באתר

השלב הראשון בשינוי מתחיל כאן!

השאירו פרטים, נדבר בהקדם ונצא לדרך

דילוג לתוכן