לוגו רפואה שלמה ד"ר שלוסברג

מעי דליף (חדירות מעיים) ומחלות נלוות

אגוזי קשיו, שקדים ופיסטוקים
מאת ד"ר ציון שלוסברג
מאת ד"ר ציון שלוסברג
ניווט מהיר במאמר

כ-95% מהחיידקים הסימביוטיים (החיים בשלום עם מיקרואורגניזמים ותאים אחרים) בגוף האדם נמצאים במעיים. במצב איזו אופטימלי, אוכלוסיית מיקרוביום מגוונת זו מקדמת את הבריאות הכללית.
עם זאת, במקרה שהמעי מגיע למצב של דיסביוזיס (חוסר איזון בין מיני החיידקים), עשויות להתפתח מגוון מחלות, החל מסוכרת מסוג 2 ועד למחלות מעי דלקתיות.

בשנים האחרונות הודגם שדיסביוזיס חיידקית של המעי נקשרה למספר פתולוגיות מוחיות, כולל מחלת אלצהיימר, מחלת פרקינסון וטרשת צדדית אמיוטרופית (ALS) , מה שמרמז על קשר ישיר או עקיףשל תקשורת בין חיידקי המעי למערכת העצבים המרכזית.

אז איך נוצר מעי דליף?

שינויים תזונתיים, צריכת אלכוהול כרונית, מתח, שימוש באנטיביוטיקה וגורמים סביבתיים אחרים, כמו גם גורמים גנטיים, עלולים להוביל לשינויים במיקרוביום, אשר בתורם עלולים לגרום לדלקת במעיים ולהגביר את חדירות המעיים. כאשר דלקת מעיים הופכת לכרונית, שלמות מחסום התאי המצפים את מערכת העיכול נפגע ולמעשה נוצר מצב הנקרא ‘מעי דליף’ (Leaky gut)

מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית, הנקראות מחלת מעי דלקתית (IBD), הם מצבים מתווכי מערכת החיסון המאופיינים בדלקת כרונית של המעי.הוכח כי חדירות המעי ממלאת תפקיד מרכזי בהתפתחות מחלת מעי דלקתית.

מהם המנגנונים שבהם תורמת חדירות המעי לפתופיזיולוגיה של המחלה?

מחסום האפיתל של רירית המעי (עם הקשרים ההדוקים הבין-תאיים של מערכת העיכול) שולט באיזון בין הכלה לבין תגובה חיסונית לאנטיגנים שאינם עצמיים. החלבון זונולין הוא האחראי על הידוק התאים אחד לשני ושלמות הרירית, כאשר חלבון הזונולין נפגע באנשים הרגישים גנטית, תופיע חדירות של קיר המעיים , כתוצאה מחדירות זו תהיה דליפה לתוך קיר המעי ומשם חדירה מערכתית דרך הדם ,של בין השאר גופים זרים , חלבונים זרים , פתוגנים וחיידקים וכתוצאה עלולות להתרחש הפרעות אוטואימוניות, דלקתיות וסרטניות ,גם מחוץ למעיים.

בדיסביוזיס אפשר לטפל בין השאר עם פרוביוטיקה כזו או אחרת או על ידי הגברת הצמיחה וחילוף החומרים של חיידיקים מקומיים ידידותיים מועילים במעי הגס ע”י העשרת התזונה במזון עשיר בסיבים, ושאר מזונות פרה-ביוטיים על מנת לגרום להגברת תוצרי פירוק מועילים דוגמת בוטיראט, חומצת שומן קצרת שרשרת (SCFA).
בוטיראט מיוצר על ידי תסיסה חיידקית במעי הגס ומהווה מתווך תאי המווסת פונקציות מרובות של תאי מעי ומעבר לכך, כולל ביטוי גנים, התמיינות תאים, פיתוח רקמת מעי, אפנון חיסוני, הפחתת מתח חמצוני ושליטה בשלשולים.

בנוסף, מחקרים מצביעים על כך שתוספת גלוטמין עשויה להוות טיפול יעיל לחולים עם IBS הסובלים משלשול כרוני. מחקר משנת 2018 מצא כי בחולים אלו עם חדירות יתר במעיים בעקבות זיהום מעיים, תוספי גלוטמין בתזונה דרך הפה שיפר את התסמינים באופן דרמטי. חדירות המעי ממלאת תפקיד מרכזי במצבים כרוניים רבים, ויש לחתור להחזיר את המעיים לאיזון. לעתים קרובות זה המקום הראשון להתחיל לשפר את הבריאות הכללית.

מאמרים נוספים באתר

השלב הראשון בשינוי מתחיל כאן!

השאירו פרטים, נדבר בהקדם ונצא לדרך

דילוג לתוכן