לוגו רפואה שלמה ד"ר שלוסברג

השפעתה המועילה של מדיטציה על מתח כרוני ותהליכים דלקתיים

Presure Managemnt
מאת ד"ר ציון שלוסברג
מאת ד"ר ציון שלוסברג
ניווט מהיר במאמר

במהלך שני העשורים האחרונים, התערבויות גוף-נפש כמו מדיטציה ומיינדפולנס (מודעות קשובה)  קיבלו תמיכה מחקרית ביכולתן להפחית מתח, להקל על תסמיני דיכאון, להפחית תחושת בדידות, למתן תהליכי דלקת מרכזיים ולהועיל לחיזוק המערכת  החיסונית .

התערבויות מעין אלו יכולות להועיל לאנשים הסובלים ממצבי דלקת כרוניים כמו דלקת מפרקים שגרונית, מחלות מעי דלקתיות ואסטמה, שבהן המתח משחק תפקיד משמעותי.

מדיטציה, דלקת וסמנים ביולוגיים

נמצא שישנם מסלולים פיזיולוגיים שונים העומדים בבסיס ההשפעה של התערבויות באורח חיים כמו מדיטציה, מיינדפולנס ויוגה על תפקוד מערכת החיסון ודלקת.
IL-6,  ( אינטרלוקין 6- Interleukin)  הינו חלבון קטן , השייך למשפחת הציטוקינים ,בעל פעילות נוגדת דלקת ומאידך באותה עת מעודדת דלקת. IL-6 ממלא תפקיד חשוב בעידוד מערכת החיסון לייצר תגובה דלקתית נרחבת והופעת חום במקרים של זיהומים ,כוויות , חבלות ועוד.  רמות גבוהות של IL-6 נמצאו גם אצל אנשים הסובלים ממתח כרוני. נמצא במספר מחקרים שאימון מיינדפולנס עשוי להוריד רמות IL-6 גבוהות בדם.

מחקר משנת 2019 בקרב 72 מבוגרים עם התמכרות לאלכוהול מצא כי זמן תרגול מיינדפולנס ארוך יותר היה קשור באופן מובהק להפחתת רמות IL-6, מה שמצביע על כך שרמת המעורבות באימון מיינדפולנס עשויה להוביל לשינויים בפתופיזיולוגיה הדלקתית במבוגרים עם התמכרות לאלכוהול.

האם פעילות גופנית אירובית ומדיטציה יכולים להפחית דלקת מערכתית?

במחקר שנמשך שמונה שבועות בו נבדק האם פעילות גופנית אירובית ומדיטציה יכולים להפחית דלקת מערכתית נמצא כי בקרב המשתתפים שביצעו פעילות גופנית מצאו ירידה במרקרים דלקתיים כגון CRP  C-reactive protein), סמן ביולוגי דלקתי חשוב. תרגול מיינדפולנס גם הראה אפקט דומה רק מאוחר יותר, כעבור 17 שבועות.

תרגול מדיטציה נמצא קשור בירידה בסמנים פיזיולוגיים של מתח במגוון אוכלוסיות. יוגה הוצעה גם כהתערבות ברת קיימא להפחתת דלקת על פני מספר רב של מצבים כרוניים.

מחקר משנת 2017 בדק את ההשפעה המשולבת של יוגה ומדיטציה על בריאות הגוף והנפש ומצא עלייה ברמות הפלזמה של ‘גורם נוירוטרופי מוחי ‘ שמקורו במוח (BDNF-Brain-derived Neurotrophic Factor) , חומר המשמש לתמיכה בתאי העצב של מערכת העצבים , כמו גם עליה ברמות הפלזמה של הציטוקין IL-10 ( אינטרלוקין 10-  Interleukin ) הידוע כאנטי דלקתי וירידה ברמות הציטוקין IL-12  (אינטרלוקין 12-   Interleukin)  המעודד פעילות דלקתית.

מדיטציה, מתח ובריאות המעיים

חשיפה לגורמי מתח כרוניים נמצאה כמשפיעה על הסיכון לפתח יתר לחץ דם וסוכרת מסוג 2, שכן הוכח כי דלקת ממלאת תפקיד חשוב בהתפתחות של מחלות אלו. מה שמתחיל לעלות בשנים האחרונות זה הקשר בין מתח כרוני למחלות מעיים .

מתח כרוני יוביל לייצור יתר של הורמונים הקשורים בתגובת המתח,כגון הורמון משחרר קורטיקוטרופין (CRH) שבתורו משפיע על ייצור יתר של  קטכולאמינים דוגמת אדרנלין, נוראדרנלין וכו’ , אלו בסופו של דבר יובילו לשיבוש במאזן העדין בין אוכלוסיית החיידקים במעי ,המיקרוביום. בהיעדר מתח כרוני , מיקרוביום בריא מייצר חומצות שומן קצרות שרשרת המפעילות תהליכים אנטי דלקתיים ואנטי גידוליים בגוף.  בזמן מתח, אוכלוסיית חיידקי המעי משתנה ומשפיעה על ויסות נוירוטרנסמיטורים (המתווכים העצביים ,דוגמת סרוטונין)  המתווכים על ידי המיקרוביום.

במחקר שבדק את ההשפעות של מתח ומדיטציה על מערכת החיסון והמיקרוביום נמצא שמדיטציה עוזרת לווסת את תגובת המתח , ובכך לדכא מצבי דלקת כרוניים ולשמור על תפקוד בריא של רירית המעי.
מחקרים אלה מוסיפים לגוף הידע ההולך ומצטבר על מתח כרוני ודלקת כרונית והשפעותיהם על הבריאות, כמו גם על תפקידם של מיינדפולנס , יוגה, פעילות גופנית ועוד, ככלים טיפוליים הכרחיים בבניית תוכנית טיפולית כוללנית למצבים אלו.

מאמרים נוספים באתר

השלב הראשון בשינוי מתחיל כאן!

השאירו פרטים, נדבר בהקדם ונצא לדרך

דילוג לתוכן