לוגו רפואה שלמה ד"ר שלוסברג

איך ניתן לשפר תנגודת לאינסולין?

ויטמינים
מאת ד"ר ציון שלוסברג
מאת ד"ר ציון שלוסברג
ניווט מהיר במאמר

פעילות גופנית, שינה וניהול מתחים הם אמצעי התערבות ראשוניים לטיפול בתנגודת לאינסולין.

בנוסף לאלו ישנם מספר ויטמינים , מינרלים וחומרים אחרים שנמצאו יעילים :

כרום

כרום הוא מינרל הנדרש בכמויות קטנות מאוד על ידי הגוף. הוא ממלא תפקיד בתפקוד האינסולין בגוף על אף שהמנגנון המדויק אינו מובן במלואו.
מחקרים מצביעים על כך שכרום וביוטין (ויטמין B7) בשילוב עשויים לסייע בהורדת המוגלובין A1c, סוכר בדם וכולסטרול.   לאלו בסיכון למחלת כליות אסור ליטול תוספי כרום.
כרום זמין במזונות רבים כולל ברוקולי,  שעועית ירוקה, ענבים, תפוזים, תפוחים ובננות. ניתן לקבל גם כרום מצריכת בשר הודו.

חומצה אלפא ליפואית

חומצה אלפא ליפואית , הנקראת גם חומצה ליפואית, היא חומר המיוצר בגוף ונמצא באופן טבעי בפירות וירקות רבים. חומצה ליפואית מעורבת בייצור אנרגיה תאית ונחשבת כנוגדת חימצון המגינה על עצבים ורקמות אחרות.
מחקרים מראים כי חומצה אלפא ליפואית עוזרת לשמור על משקל תקין, אשר בתורו תומך ברגישות לאינסולין.
מחקרים רבים הראו כי חומצה אלפא ליפואית גם מפחיתה תסמינים של כאב עצבי על רקע סוכרת.
מקורות מזון לחומצה אלפא ליפואית כוללים תרד, ברוקולי, אפונה, כרוב ניצנים , נבטים ועגבניות.

ויטמין D

ויטמין D  הוא ויטמין מסיס בשומן שפועל גם כמו הורמון בגוף. ישנם קולטנים לוויטמין D בתאים רבים בכל הגוף, כולל תאי בטא בלבלב המפרישים אינסולין.
מחקרים רבים מראים שרמות נמוכות של ויטמין D קשורות לתנגודת לאינסולין.
רמות נמוכות בדם צריכים להשלים עם ויטמין D3 ולנטר את רמות הדם כדי להתאים את מינון התוסף בהתאם.  מקורות משלימים של ויטמין D כוללים חשיפה לאור השמש, דגי סלמון, סרדינים, חלב מלא וחלמונים.

מגנזיום

מגנזיום הוא מינרל חיוני התומך בבריאות העצם, לחץ הדם ותפקוד האינסולין. הוא גם משתתף במאות תגובות מטבוליות בגוף. אנשים שלא מקבלים מספיק מגנזיום בתזונה שלהם נמצאים בסיכון גבוה יותר לסוכרת מסוג 2, מחלות לב, תסמונת מטבולית ואוסטאופורוזיס.

לספורטאים יש צורך תפקודי גבוה יותר במגנזיום הדורש בדר”כ תוספת  חיצונית. קיימות מספר צורות של תוספי מגנזיום, שלחלקם יש השפעה משלשלת חזקה. מקורות מזון למגנזיום כוללים אגוזים, אבוקדו, שעועית, עלים ירוקים ודגנים מלאים.

אבץ

אבץ  הוא מינרל חיוני המעורב בתהליכים רבים בגוף, לרבות גדילה והתפתחות, תפקוד מערכת החיסון, ראייה, פוריות, ייצור נוגדי חמצון ועוד. אבץ חיוני גם לייצור, אחסון והפרשה תקינים של אינסולין.
רמות נמוכות של אבץ בגוף קשורות לפגיעה בהפרשת אינסולין וירידה ברגישות לאינסולין. תוספת אבץ הוכחה במספר מחקרים כמפחיתה את התנגודת לאינסולין.

תוספת באבץ עשויה לעיתים לתרום למחסור במינרלים אחרים , אז חשוב לקבוע את המינון ואת משך הזמן הנכונים לטיפול באבץ בעזרתו של איש מקצוע. מקורות מזון של אבץ כוללים בשר בקר , פולי סויה אורגניים, יוגורט, אגוזים, קטניות וגבינות.

פרוביוטיקה

פרוביוטיקה היא אסופה של חיידקים מועילים בעלי השפעה חיובית על המיקרוביום של המעי.
המיקרוביום של המעי הוא אוסף של חיידקים, שמרים ווירוסים שחיים במערכת העיכול. למרות שהפרוביוטיקה אינה מיישבת את המעיים, היא מספקת יתרונות כשהן עוברות דרך מערכת העיכול. חלק מהיתרונות המתועדים היטב הקשורים לפרוביוטיקה הם שיפור בתסמיני עיכול, כמו גזים ונפיחות.

בשנים האחרונות הודגם במחקרים שלפרוביוטיקה עשויה להיות השפעה מועילה על הפחתת רמת הסוכר בדם, אינסולין והמוגלובין A1c, במיוחד עבור אלו הסובלים מסוכרת מסוג 2 או סוכרת הריונית.
פרוביוטיקה נמצאת ביוגורט, קפיר, מזונות מותססים למשל, כרוב כבוש,  קימצ’י (כרוב כבוש קוריאני) מיסו ובתוספים המכילים פרוביוטיקה.

מאמרים נוספים באתר

השלב הראשון בשינוי מתחיל כאן!

השאירו פרטים, נדבר בהקדם ונצא לדרך

דילוג לתוכן